PASOWANIE NA UCZNIA | Polska Szkoła im. Krόla Kazimierza Wielkiego

12 Oct 2014

PASOWANIE NA UCZNIA

Pasowanie 5

Czym jest pasowanie na ucznia?

Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, pdczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Podnosi ona rangę faktu rozpoczęcia nauki w szkole i jest powodem do dumy niejednego pierwszoklasisty, gdyż dzięki temu dziecko ma poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym. Poza tym, oprócz rozpoczęcia roku, będzie to pierwsza impreza szkolna, w której dziecko będzie aktywnie uczestniczyło.

Skąd się wzięło pasowanie na ucznia?

Ten zwyczaj szkolny nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza,  podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia tudzież rycerza. Pierwotnie pasowanie na rycerza odbywało się poprzez uderzenie dłonią w kark lub policzek. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim (najczęściej papierowym) ołówkiem lub piórem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują najczęściej dyplomy i drobne upominki.

Pasowanie na ucznia