p. Roma Jurek klasa 7 i 8

Nazywam się Romana Katarzyna Jurek. Pochodzę z południowej Polski, a dokładnie z Tylmanowej położonej u podnóży przepięknego Beskidu Sadeckiego.

Właśnie to pasmo górskie tak gorąco wspominał sw. Jan Paweł II.

Edukacja dzieci i młodzieży od zawsze była częścią mojego życia. Jako dziecko nauczyciela mogłam „od podszewki” przyglądnąć się tej ciężkiej, niekiedy ofiarnej, ale jakże wdzięcznej i przynoszącej wiele radości pracy. Większość mojej rodziny związana jest ze szkolnictwem. Mama, ciocie i wujkowie są już emerytowanymi nauczycielami a kuzynki i kuzyni w dalszym ciągu pracują w zawodzie. Ja również poszłam w ich ślady.

W 2005 roku uzyskałam dyplom ukończenia studiów na Wydziale Filologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalność- filologia angielska. Posiadam również dyplom ukończenia First Certificate in English na Uniwersytecie w Cambridge.

W czasie studiów pracowałam, jako wychowawca oraz nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. mjra H. Sucharskiego w Tylmanowej. Wspaniałym doświadczeniem była dla mnie także możliwość przygotowywania osób dorosłych do matury oraz zasiadanie w komisji egzaminacyjnej w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Krościenku n/D gdzie pracowałam również, jako nauczyciel języka angielskiego.

Myślę, ze każdy nauczyciel ma swoja własną wizje, która chciałby realizować razem z dziećmi i dla dzieci żeby nauka była jak najbardziej efektywna. Ja chciałabym żeby dzieci uczęszczające do Polskiej Szkoły im. Króla Kazimierza Wielkiego traktowały naukę języka polskiego nie, jako następne dodatkowe zajecie, ale jako pasje. Chciałabym, żeby nasze lekcje były dla nich inspiracja, i żeby z podniesiona głową opowiadały swoim amerykańskim kolegom, ze są Polakami.

Te cele próbuje małymi kroczkami realizować w swoim domu. Mój syn dopiero uczy się czytać w języku polskim. Któregoś dnia zapytał mnie, czy może zabrać do amerykańskiej szkoły polska książkę i przeczytać dzieciom. Mimo, ze ma dopiero 6 lat i był w Polsce zaledwie kilka razy, jest bardzo dumny z tego, ze potrafi mówić, czytać, pisać i liczyć po polsku. Wie, ze jest to cos wyjątkowego.

Mam nadzieje, ze moja praca w szkole pozwoli naszym dzieciom zakochać się w polskiej kulturze i tradycjach na tyle, aby z chęcią przekazały je następnym pokoleniom.