Polska Szkoła im. Krόla Kazimierza Wielkiego w Orland Hills, Illinois | tel. 815-272-7180 | E-mail: polskaszkolakkw@gmail.com
14 Oct 2020

p. Roksana Górska-Ciupak

Nazywam się Roksana Górska-Ciupak, pochodzę z Tarnowa, miejscowości w województwie małopolskim. W 2018 roku ukończyłam studia pierwszego stopnia na kierunku Administracja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych rozpoczęłam pracę z dziećmi. Zrozumiałam, że jest to zajęcie które sprawia mi wiele radości oraz satysfakcji. Możliwość współpracy z Polska Szkoła im. Króla Kazimierza Wielkiego jest więc dla mnie ogromną szansą aby rozwinąć w większym stopniu swoje zainteresowanie pedagogiczne.

Jestem osobą pozytywnie nastawioną do społeczeństwa, otwartą na współpracę oraz nowe pomysły, a także uczciwą, wytrwałą oraz pracowitą.

Wierzę, że dzięki zaangażowaniu w powierzone mi zadanie uda mi się zachęcić uczniów do nauki języka polskiego.

14 Oct 2020

p. Maria Sigłowy

Nazywam się Maria Siglowy. Pochodzę z okolic Lubaczowa w południwo-wschodniej Polsce. Ukończyłam
Studium Nauczycielskie w Rzeszowie o specjalności “Wychowanie  przedszkolne”. Jestem również absolwentką Studium Katechetycznego prowadzonego przez Archidiecezję Chicago.

Uczęszczałam również na kursy księgowości w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, gdzie po zdaniu egzaminów uzyskałam tytuł “Specjalista ds. rachunkowości”.
Szkoła zawsze była mi bardzo bliska, dlatego też przez cały okres nauki moich dzieci w Polsce, w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum współpracowałam z nauczycielami działając w trójkach klasowych, w Komitecie Rodzicielskim, pomagałam w organizowaniu różnych imprez szkolnych.
Praca z dziećmi sprawia mi ogromną radość, dlatego cieszę się, że dołączyłam do Grona Pedagogicznego Polskiej Szkoły im. Króla Kazimierza Wielkiego.
Wierzę, że moja praca i zaangażowanie przyniesie wiele radości i satysfakcji zarówno dzieciom jak i mnie.

14 Oct 2020

p. Katarzyna Karpiuk

„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”
 -Albert Einstein.
 
Nazywam się Katarzyna Karpiuk. Jestem absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w River Forest, IL -Dominican University (School Of Education). Posiadam licencję w stanie Illinois do uczenia w klasach K-9 (Illinois Type -03 Elementary Education K-9) Mój dodatkowy kierunek to Historia i Literatura Stanów Zjednoczonych (American Studies) oraz Sociologia i nauczanie w szkole średniej (Social Science and middle school endoresements). Brałam udział w szkoleniach takich jak: Workshop for Classroom Management i Tom Phelan’s 1-2-3 magic- 6 steps to creating integrated lessons.
Dodatkowo od 18 lat posiadam certyfikat katechety przy Archidiecezji w Chicago oraz w 2017-2018 obejmowałam funkcję dyrektora religii w jednej z polskich szkół w Chicago.
Na codzień udzielam prywatnie korepetycji dla dzieci z polskojęzycznych rodzin z reading comprehension oraz przygotowuję dzieci do testów w szkole angielskiej z przedmiotu „reading” (czytanie ze zrozumieniem).
 
Jestem  pogodna, ugodowa oraz bardzo lojalna wobec drugiej osoby. Zawsze można liczyć na pomoc z mojej strony. Praca z dziećmi to moja pasja! Wierzę w sukces każdego dziecka.
14 Oct 2020

p. Marzena Powała

Szanowni Rodzice oraz Uczniowie!

Nazywam się Marzena Powała. W roku szkolnym 2020/2021 będę miała ogromną przyjemność nauczania języka polskiego w klasie polsko-angielskiej. Jest to mój pierwszy rok w szkole Króla Kazimierza Wielkiego i jestem bardzo dumna, iż zostałam przyjęta w skład grona pedagogicznego szkoły. 

Pochodzę z malowniczej Warszawy. Niemniej, większość swojego dzieciństwa spędziłam w północnej części Polski, a dokładnie na terenie Warmii i Mazur. Z wykształcenia jestem prawnikiem. Na co dzień pracuję w urzędzie syndyka (tzw. Chapter 13 Trustee).  Jestem szczęśliwą mamą prawie 7-letniego synka.  W wolnym czasie podróżuję, czytam, słucham muzyki, jeżdżę rowerem, maluję oraz udzielam się charytatywnie. Uwielbiam zwierzęta.

Janusz Korczak powiedział, że “Dzieci rodzą się ze skrzydłami, a nauczyciele pomagają im je tylko rozwinąć”.  W związku z tym, iż język polski, historia, tradycja i kultura to moje korzenie, będę starała się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem, a przede wyszystkim językową pasją z Państwa dziećmi. Mam nadzieję, że nauka będzie naszą wspólną niezapomnianą przygodą, bo przecież “Nauka to podróż, która trwa przez całe życie”.

Wszystkim uczniom, życzę pomyślnego zdobywania wiedzy w nowym roku szkolnym. Rodzicom wielu powodów do dumy i radości z osiągnieć ich pociech, a kadrze pedagodicznej satysfakcji z wykonywanej pracy!

Jestem do Państwa dyspozycji, a w razie  jakiekolwiek pytań, proszę o kontakt przez email: powala.polskaszkolakkw@gmail.com.

mgr Marzena Powała

14 Oct 2020

p. Beata Michalik

Nazywam się Beata Michalik, pochodzę z Gorlic, miejscowości w woj. małopolskim. Jestem absolwentką Liceum Ogόlnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach o profilu pedagogicznym. Studiowałam na Uniwersytecie Pedagogicznym na wydziale pedagogicznym w Krakowie o profilu pedagogika specjalna.

W związku z wyjazdem do Stanόw Zjednoczonych nie uzyskałm  pełnego wykształcenia pedagogicznego,

14 Oct 2020

p. Monika Saucedo

Nazywam się Monika Saucedo. Pochodzę z Ełku, malowniczego miasta na Mazurach, gdzie uczęszczałam do Medycznego Studium Zawodowego o kierunku fizjoterapii. Po odbyciu praktyk i otrzymaniu dyplomu podjęłam pracę wWarsztatach Terapii Zajęciowej ,przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej ,jako terapeuta zajęciowy.Prowadziłam tam zajęcia ruchowe z młodzieżą oraz osobami dorosłymi specjalnej troski.

14 Oct 2020

p. Ewa Szudy

Nazywam się Ewa Szudy, pochodzę z malowniczych Mazur, z miejscowości Kętrzyn.

Jestem absolwentką Politechniki Koszalińskiej. Dyplom magistra uzyskałam w 2001 roku. Podczas studiów chętnie uczestniczyłam w kursach I warsztatach metodologicznych.

Przez trzy lata pracowałam w gdańskiej firmie deweloperskiej, w dziale reklamy. To doświadczenie pozwoliło mi na poszerzenie moich umiejętności interpersonalnych, większą kreatywność i otwartość.

Od 15 lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych.

Prywatnie, mama dwójki chłopców, również uczniów tej polonijnej szkoły.

Moją pasją jest sport i czytanie książek.

W równym stopniu co czytać, lubię uczyć dzieci.

W pracy nauczyciela zamierzam łączyć dydaktykę, indywidualne podejście do każdego ucznia i dobrą zabawę. Materiał dydaktyczny realizuję wykorzystując swoją wiedzę plus narzędzia mające mi i dzieciom ten proces ułatwić, np. słuchowiska, gry, pomoce naukowe.

Moją dewizą jest systematyczność i dobra organizacja pracy.

Ewa Szudy

14 Oct 2020

p. Magdalena Gilarska

Nazywam się Magdalena Gilarska, pochodzę z zimowej stolicy Tatr  – Zakopanego.

Mam wszechstronne zainteresowania, jednak moją największą pasją jest literatura polska okresu romantyzmu, historia, podróże i różne dyscypliny sportu, które czynnie uprawiam.

Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi ukończyłam studia magisterskie – kierunek geografia turyzmu.

Rezygnując ze studiów doktoranckich wyjechałam do Stanów Zjednoczonych, gdzie  podjęłam pracę w polskich szkołach, zdobywając  wieloletnie doświadczenie. Ukończyłam  „Warsztaty dla nauczycieli dzieci dwujęzycznych”, organizowane przez UJ w ramach projektu „Edukacja dla dwujęzyczności”.

Satysfakcja, jaką przynosi mi praca z polonijnymi dziećmi sprawia, że wkładam w nią wiele serca i zapału. Doceniam wszelkie starania uczniów i pomoc ich rodziców w utrwalaniu języka polskiego, polskiej tradycji i kultury.

Mam wszechstronne zainteresowania, jednak moją największą pasją jest literatura polska okresu romantyzmu, historia i geografia.

Prywatnie jestem mamą Wojtka i Hani, którzy na co dzień utwierdzają mnie w przekonaniu, że naprawdę warto postawić na dwujęzyczność swoich dzieci.

W pełni zgadzam się ze słowami Franka Smith’a, który powiedział:

„Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”.

14 Oct 2020

p. Marta Sarnacka

Marta Sarnacka  pochodzę z małej miejscowości na podlasiu Wysokie Mazowieckie. Ukończyłam studia magisterskie na wydziale Historyczno- Socjologicznym w Białymstoku, tam też wybrałam specjalizację pedagogiczną i  2005 roku ukończyłam studia. W USA zajęłam sie głównie wychowaniem swoich dzieci i dzięki nim zetknęłam sie z polską szkolą, wtedy to  zrozumiałam że chciałabym sprawdzić się też jako nauczyciel. Moją pasją jest czytanie książek  i spedzanie czasu z dziećmi. Mam nadzieje na owocną współprace ze szkołą im.   Króla Kazimierza Wielkiego oraz postaram się aby dzieci nie nudziły się na moich zajęciach.

14 Oct 2020

p. Sylwester Gilarski

Nazywam się Sylwester Gilarski , pochodzę  z Jasła na Podkarpaciu.

 Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie ukończyłem studia magisterskie na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi,  kierunek geografia turyzmu. Po ukończeniu studiów uzyskałem uprawnienia przewodnickie i przez wiele lat pracowałem jako przewodnik górski i terenowy, początkowo  w ramach PTTK a następnie dla Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty”. Byłem projektantem  i wykonawcą nowych szlaków turystycznych w Beskidach. Moją górską pasję realizowałem również będąc ratownikiem górskim w Bieszczadzkiej grupie GOPR.    

Pasjonuję się także historią, współpracuję z Instytutem Pamięci Narodowej w ramach warsztatów „Przystanek Historia”. Prowadziłem wiele wypraw naukowych na terenie dawnych Kresów Wschodnich,  m.in. „Śladami Trylogii”, „Śladami I Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich”,  „ I Wojna Światowa w Karpatach Wschodnich”, „ Historia Białego Słonia na Popie Iwanie”,  „Polacy na Bukowinie” oraz ”Śladami dworów i siedzib magnackich na terenach dawnych Kresów Polskich”.   Od wielu lat prowadzę badania naukowe związane z historią polskiego czynu wojskowego oraz polskiej kartografii wojskowej z lat  1914 – 1948. Tu, w Chicago, brałem udział w pracach grupy rekonstrukcji historycznej 12 Pułku Ułanów Podolskich.

 Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą w szkołach polonijnych.